Morze Czarne


morzeMorze Czarne jest niewielkim akwenem zamkniętym pomiędzy Europą a Azją. Na zachodzie omywa wybrzeża Półwyspu Bałkańskiego, na północy - równiny ukraińskie, na wschodzie góry Kaukazu, a na południu półwysep Azji Mniejszej.

Atutem wybrzeża czarnomorskiego jest pogoda - nawet jeśli nie dopisuje w głębi kraju, na wybrzeżu i tak jest ciepło. Gdy latem 2005 r. ulewy skutecznie popsuły pogodę w Sofii, Wielkim Tyrnowie czy Płowdiwie, nad Morzem Czarnym zawsze było słonecznie i ciepło.

Stanowiące naturalną wschodnią granicę Bułgarii, morze ma stosunkowo niedużą powierzchnię: 413 488 km2. Ze wschodu na zachód rozciąga się na 1130 km, a największa rozpiętość z północy na południe wynosi 611 km. Cieśnina Kerczeńska łączy je z Morzem Azowskim, a Bosfor z morzem Mar-mara. Za pośrednictwem Dardaneli łączy się z Morzem Śródziemnym, a za dalekim pośrednictwem Gibraltaru -z Atlantykiem.

Kto i kiedy nazwał je Czarnym Morzem nie wiadomo. Nazwa najzupełniej nieodpowiednia. Pewien znany dziennikarz bułgarski starat się przed paru laty zaprzeczyć tej nazwie. "Nie czarne, lecz czarowne!" zawołał. Stwierdził jednak tylko fakt dokonany. Dlatego, że czarownym zrobili je już inżynierowie i architekci, budowniczowie.

Morze Czarne stanowi naturalną wschodnią granicę Bułgarii.
- obszar 413 488 km kw
- największa długość 1130 km
- największa szerokość 611 km
- średnia głębokość 1650 m
- zasolenie słabe (18 pro mil)
- przezroczystość znaczna (do 16-20 m)
- temperatura wody średnio 23stC w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu,
- wyspy małe, w liczbie 7, 4 z nich znajdują się naprzeciwko bułgarskiego miasta Sozopol,
- flora bogata, lecz fauna raczej skąpa. 1500 rodzajów organizmów żywych, w tym 180 rodzajów ryb, ale zaledwie 60 rodzajów posiada znaczenie gospodarcze,
- woda zawiera sole potasowe i wapniowe, magnezowe i chlorowe, bromowe, siarczany i dwuwęglany, które działają dobrze na organizm ludzki, klimat na wybrzeżu bułgarskim przyjemny, ciepły, łagodny. Bez przypływów i odpływów i prawie bez mgły.

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego różni się od okręgów czarnomorskich innych krajów, położonych nad tym morzem. Nasze wybrzeże (zachodni brzeg Morza Czarnego) w odróżnieniu od brzegów wschodniego i południowego, posiada o wiele mniej rozwiniętą linię, jest za to wysokie i malownicze. Lesiste rozgałęzienia Gór Bałkańskich i Strandży, trwałe kultury winnic i sadów oraz inna roślinność sprawiają, że okolica obfituje we wspaniałą zieleń i dlatego słusznie nazywają ją "Bułgarską Rivierą". Wzdłuż całej prawie linii brzegu, jak okiem sięgnąć rozpościera się drobniutki piasek, a morze jest czyste i płytkie.

źródło: http://www.bulgaria24.org/

Ciekawostki

Morze Czarne
Morze Czarne

Morze Czarne jest niewielkim akwenem zamkniętym pomiędzy Europą a Azją. Na zachodzie omywa wybrzeża Półwyspu Bałkańskiego, na północy - ró...

więcej »
Bułgaria - kultura
Bułgaria - kultura

Bułgaria od okresu średniowiecza (XIII wiek, XIV wiek) znana jest ze swoich ikon. Przedstawiciele tzw. tyrnowskiej szkoły malarskiej (XIV wiek) z po...

więcej »
Bułgaria - historia
Bułgaria - historia

W starożytności terytorium obecnej Bułgarii zajmowały plemiona trackie, przejściowo także celtyckie, podlegające silnym wpływom kulturowym i po...

więcej »