Wina


Bulgarskie winaGdyby przeprowadzić ankietę, z czym Polakom najbardziej kojarzy się Bułgaria, wśród najczęściej typowanych odpowiedzi z pewnością znalazłoby się Morze Czarne i… wino. To właśnie Bułgaria jest krajem, z którego pochodzą ogromne ilości tego szlachetnego trunku. Może więc zatem warto byłoby zrezygnować z tradycyjnej podróży wzdłuż wybrzeża, a zamiast tego wybrać się śladem najwspanialszych bułgarskich win? To z pewnością dobry pomysł, by całkowicie odmienić tradycyjną formę spędzania wakacji. Podróż śladem najsmaczniejszych trunków warto rozpocząć w Tyrgowiszte. To właśnie Bułgaria, kraj, który – wraz z Francją i Portugalią – zalicza się do ścisłej czołówki pod względem ilości i jakości tworzonych wyrobów.

Miejscowość, której nazwę przetłumaczyć można po prostu na “targowisko”, położona jest w obwodzie o tej samej nazwie, w północno-wschodniej części Bułgarii i na wysokości około 170 metrów n.p.m. (w kontekście winiarstwa to przecież także istotna informacja). Tyrgowiszte zamieszkuje niecałe 45 tysięcy osób. Historia miejscowości sięga XVI wieku, z którego to pochodzą pierwsze wzmianki na temat istnienia osadnictwa na terenie obecnego Tyrgowiszte. Tak jak niegdyś, miejscowość położona jest na obu brzegach Vrany, w regionie o ciepłym, aczkolwiek pozbawionym ekstremów klimacie. Za gospodarkę odpowiadają tu dwie gałęzie – przede wszystkim, w Tyrgowiszte zlokalizowana jest jedna z największych hut szkła w Europie, zatrudniająca ponad 1,5 tysiąca ludzi.

Druga natomiast gałąź bezpośrednio dotyczy już wspomnianego celu podróży. To uprawa winorośli i produkcja wina, także jedna z największych w Europie. W winnicach Tyrgowiszte spotkać można głównie trzy specyficzne odmiany winorośli – Traminer, Sauvignon Blanc i Pinnot Chardonnay. Nie trudno zorientować się, że to odmiany służące następnie do produkcji białego wina. Poza wymienionymi, w regionie Tyrgowiszte uprawia się, oczywiście, cały szereg innych, popularnych w całej Bułgarii odmian, głównie czerwonych. Koniec końców, Bułgaria jest przecież jednym z największych producentów wina w Europie, stąd nie ma co się dziwić zróżnicowaniu uprawianych szczepów.

Tylko niewielką przesadą byłoby stwierdzenie, że winorośl uprawia się w całej Bułgarii. W rzeczywistości, bułgarskie winiarstwo koncentruje się w pięciu regionach, z których każdy cechuje się nieco innym charakterem uprawianych szczepów, co – oczywiście – przekłada się w późniejszym etapie na rodzaj i jakość wina. Licząc od zachodu, pierwszym regionem jest Dolina Strumy, w południowo-zachodniej części Bułgarii. Ciekawostką jest znajdujące się tam najmniejsze miasto Europy, Melnik, położone dodatkowo w malowniczym otoczeniu piramid ziemnych, bez reszty pochłonięte produkcją wina. W północnej części kraju, na Równinie Dunajskiej, powstaje ponad 30 procent bułgarskiej produkcji. Nieco dalej na południe, w Dolinie Róż, poza słynnymi na cały świat kazanłyckimi różami, uprawia się również winorośl.

Stara Zagora i Jambol to także nazwy znane wszystkim miłośnikom win – miasta położone na Nizinie Trackiej, w skrajnie południowej części kraju, słyną z tego samego względu, co i wcześniej wymienione regiony. Wreszcie ostatni z regionów – Czarnomorski – ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża.

Każdy z rejonów na swój sposób sprzyja winiarstwu, trudno jednak powiedzieć, które z bułgarskich win są najlepsze. Tym natomiast, na co warto zwrócić uwagę, jest pochodzenie odmiany winorośli, z której wyprodukowano dany trunek. Choć w Bułgarii importowane odmiany są równie popularne, co miejscowe, warto mimo wszystko próbować tych drugich. Melnik, dimijat, czy pamid bywają lepsze od niejednego chardonnay czy chianti.

źródło: http://www.naszabulgaria.pl

Ciekawostki

Bułgaria - kultura
Bułgaria - kultura

Bułgaria od okresu średniowiecza (XIII wiek, XIV wiek) znana jest ze swoich ikon. Przedstawiciele tzw. tyrnowskiej szkoły malarskiej (XIV wiek) z po...

więcej »
Wina
Wina

Gdyby przeprowadzić ankietę, z czym Polakom najbardziej kojarzy się Bułgaria, wśród najczęściej typowanych odpowiedzi z pewnością znalazłob...

więcej »
Kuchnia bułgarska
Kuchnia bułgarska

Szopska Sałata Kuchnia bułgarska, choć geograficznie wciąż europejska, dla przeciętnego Europejczyka stanowi duże zaskoczenie. Nieskażona ...

więcej »