Neseber


Półwysep Neseber z lotu ptakaNeseber to zabytkowe, małe miasteczko, położone na małym skalistym półwyspie, w odległości 3 km od Słonecznego Brzegu.  Historia jego sięga V w. p. n. e., wówczas znany jako Messembria.  To rzadkiej urody miasto, w całości zaliczone do grona zabytków Światowej Listy Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W mieście znajdują się ruiny murów obronnych, baszt i arkad, które niegdyś czyniły ten półwysep niedostępną twierdzą. Obecnie mozemy zwiedzać dobrze zachowaną cerkiew bizantyjską z (XI - XIV w.) oraz malowniczych uliczki i domy mieszkalne z XVIII i XIX w., charakterystycznych dla budownictwa czarnomorskiego. Cerkiew w Neseberze
Od XI w. zaczę
to używać nazwy Neseber. Znajduje się tu 41 starych cerkwi, np.: Stara metropolia - cerkiew "Św. Sofia" (V w.), Nowa metropolia - cerkiew "Św. Stefan" (X-XI w.), cerkiew "Św. Paraskiewa"(XII – XIV w.) i inne. W cerkwi "Chrystos Pantokrator" (XIV w.) mieści się dzisiaj galeria sztuki, a "Św. Joan Aliturgetos" (XIII-XIV w.) to majstersztyk bułgarskiej architektury cerkiewnej.
W licznych uliczkach przeplatających półwysep Neseber możemy znaleść znakomite restauracje i hotele.

Widok z kamery internetowej w centrum Neseber.

Ruiny Neseber

Ciekawostki

Kuchnia bułgarska
Kuchnia bułgarska

Szopska Sałata Kuchnia bułgarska, choć geograficznie wciąż europejska, dla przeciętnego Europejczyka stanowi duże zaskoczenie. Nieskażona ...

więcej »
Bułgaria - historia
Bułgaria - historia

W starożytności terytorium obecnej Bułgarii zajmowały plemiona trackie, przejściowo także celtyckie, podlegające silnym wpływom kulturowym i po...

więcej »
Błotna kąpiel
Błotna kąpiel

Pomorie - czarna plaża Pomorie to miejscowość oddalona o zaledwie kilka kilometrów od Burgas i Słonecznego Brzegu. Będąc w okolicy warto odwiedz...

więcej »

FORUM

Dodaj wpis
Neseber  [2015-06-14 17:12:59]     Odpowiedz
Autor: Tomek
Piekne miasteczko, w szczególności półwysep. Jest tam troche drożej niż w okolicy ale można dobrze i smacznie zjeść w wielu miejscach, dużo turystów, zabytków warto zwiedzić.
Neseber  [2013-05-10 23:54:16]     Odpowiedz
Autor: Kasia
Już się cieszę na ten wyjazd w czerwcu lecimy do hotelu Chaika Słoneczny Brzeg oddalony raptem 3 kim od Neseber, uwielbiam te klimaty,zabytkowe budowle,, \\ wąski uliczki, przytulne kamieniczki spowite kwiatami -odliczam dni.
nesebyr  [2013-04-25 16:24:48]     Odpowiedz
Autor: beatka
Piękne miasteczko, pyszne jedzenie, ceny jak wszędzie, masę fajnych rzeczy do kupienia...polecam!
Neseber  [2013-02-04 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: bobo
Super miasteczko, klimat, zabytki wszytko na +
NESEBER plaża i okolica  [2012-08-25 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: Patrycja
tydzień temu wróciłam z Bułgarii. mieszkałam własnie w neseberze, ale tym nowym. ten który znajduje się na wyspie to \'old town neseber\' - co do mieszkania tam to raczej nie ma gdzie. głównie jest ono przeznaczone do zwiedzania. klimat super. ludzie bardzo mili, ceny też dobre. od \'old town neseber\' na plaże jest jakies 5-10 minut drogi. podsumowując mój pobyt - było super, za rok chce tam wrócić :)
neseber  [2012-08-21 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: jagoda
Przeurocze,niesamowicie klimatyczne miasteczko,piękne plaże ,życzliwi ludzie,ceny dostępne,warunki pobytu doskonałe. Byłam tam dwukrotnie i nie jest powiedziane,że po raz ostatni.Biorąc pod uwagę,że zwiedziłam już prawie całą Europę,warto tam pojechać.
Neseber  [2012-03-29 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: Michal
Wybieram sie w tym roku w okolice Neseber i zastanawiam sie czy warto rezerwowac nocleg w samym Neseber? jak tam jest z plazami?
NESEBER !!!!  [2011-09-12 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: Olusia i Piotr
Neseber stare przytulne i pełne historii miasteczko wysunięte w morze. Polecamy każdemu, kto może spędzić trochę czasu. Warto posiedzieć w jednej z wielu kafejek i poczuć klimat tego wspaniałego miasteczka. Polecamy.
Półwysep Neseber  [2011-05-16 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: Marek
Warto zwiedzić Neseber, innymi słowy będąc w Bułgarii i nie zobaczyć neseber to tak jak byc w zakopanym i nie sprobowac oscypkow ;)
Neseber  [2011-04-09 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: Adrian
Moim zdaniem najpiękniejsza miejscowość w Bułgarii ... atmosfera, otoczenie rewelacyjne.
rower  [2011-03-15 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: tomek
Byłem tam na rowerze, rower wypożyczyliśmy w slonecznym brzegu, fajna wycieczka dla tych ktozy nie koniecznie lubia lezec plackiem przez caly dzien na plazy...
neseber  [2011-03-12 00:00:00]     Odpowiedz
Autor: gosc
Fajna miejscowosc na pewno warto odwiedzic bedac w okolicy, jednak ceny zachodnio europejskie...